Czym charakteryzuje się wyburzanie budynków?
13 listopada, 2019
Lalki edukacyjne – rodzaje i zalety
18 grudnia, 2019

Mimo że jeszcze trwa lato ani się obejrzymy, nadejdzie jesień, a za nią zima. Zwolennicy aktywnego trybu życiu nie próżnują nawet w trakcie chłodniejszych miesięcy. Zimą najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu jest jazda na nartach. W Polsce z racji występowania górzystych terenów możemy skorzystać z bogatej oferty stoków narciarskich. Co należy do podstawowego wyposażenia zarówno amatorskiego, jak i profesjonalnego narciarza? 

Oczywiście w skład ekwipunku wchodzą: kombinezon, narty, kijki, rękawice, gogle oraz kask narciarski.

W razie upadku kask zabezpiecza przed ewentualnymi urazami. Jak prawidłowo dobrać jego rozmiar?

Podczas jazdy na nartach szczególnie ważna jest ochrony głowy. Kask na narty nie może uciskać głowy, ale nie powinien być również za luźny. Aby dopasować dla siebie odpowiedni model, przedtem warto zmierzyć obwód głowy. Posłuży do tego zwykły metr krawiecki. Należy przyłożyć go 1 cm nad linią brwi. Otrzymana długość to rozmiar kasku danego producenta. Najlepiej kierować się tu zasadą, że nakrycie głowy powinno być o 1 cm większe, niż ustalony obwód głowy.

Kaski narciarskie obowiązkiem na stokach!

Kaski narciarskie są obowiązkowe dla osób do 16 roku życia. Jeśli przepis ten jest złamany, dla rodziców przewiduje się karę w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Pomimo wprowadzonego ograniczenia wiekowego, rzadko widzi się na stoku dorosłych ludzi bez ochrony na głowie. Nawet jeśli jeździmy dobrze, uprawiamy ten sport od lat, pamiętajmy, że na stoku nigdy nie jesteśmy sami. W każdym momencie może dojść do nieprzewidzianej sytuacji.

Często zdarza się również, że stacje narciarskie określają własne zasady określone w regulaminie. W przypadku ich nieprzestrzegania możemy zapłacić wysoką grzywnę. 

Innym elementem ochronnym na stoku są gogle narciarskie. Pokonując narciarską trasę, osiąga się zawrotne prędkości. Wiatr, pył, płatki śniegu stwarzają niekorzystne warunki dla oczu. Także śnieg charakteryzuje się wysokim albedo, a więc dużym stopniem odbicia światła. Gogle osłaniają oczy przed działaniem wszystkich tych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *